trešdiena, 2013. gada 9. janvāris

Ziemassvētki

Pirmkārt, daļu no jums varu iepriecināt un daļu apbēdināt - esmu atkal vesels. Organisma neatkarības cīņas no baciļu civilizācijas ir sekmējušās panākumiem, tik vien kā neliela piektā kolonna kreisajā nāsī vēl dzīvo.

Otrkārt, pastāstīšu par to, kā redzēju Ziemassvētku svinēšanu šajā svešajā zemē. Vienā vārdā - neredzēju. Ja vairāk vārdos tad pirmais, kas jāsaka - ja kādam šķiet, ka Ziemassvētki Latvijā ir komercializēti, tad varu pavēstīt, ka komercializētus Ziemassvētkus jūs neesat vēl redzējuši nevienā acī. Nu labi, pārspīlēju protams, bet palikšu pie tā, ka komercializācijas mērogs te ir par kārtu augstāks un dvēseliskums attiecīgi... ehh.

Ziemassvētku izpārdošanas būtu viena lieta, pavisam cita ir situācija, kad nācija ņem un pasludina, ka lūk, šodien ir galvenais iepirkšanās datums valstī. Un šis iepirkšanās datums ir 26. Decembris, saucas Boxing day.   Tas, kopā ar to, ko jau rakstīju - Ziemassvētku vakariņas var būt jebkurā brīdī no Novembra līdz Janvārim Ziemassvētku pasākumu kā es to sajūtu izšķīdina tā, ka pāri tikai iepakojums paliek. Reklamēšana un produktu stumšana visās malās ir megalomaniakāla. Jāatzīst, ka arī piedāvātās atlaides un akcijas ir ĻOTI LABAS. Ja tik tiešām krāj un esi gatavs iepirkties gada beigās tad šis ir brīdis, kad iepirkt visu sākot ar automašīnām beidzot ar lietotu tualetes poda vāku. Kanāda šādā ziņā ir izcili iekārtojusies, jo, ja Boxing Day pamatā ir angliskās Britu Impērijas svētki (bez Kanādijas tur piedalās arī Jaunzēlande, UK, Austrālija), tad  Black Friday/Cyber Monday ir vēl divi blakus esoši iepirkšanās datumi, kas piesaistīti Meksikānijas Pateicības dienai un šos savukārt sāk ievērot dzīvē arī Dienvidāfrika, Brazīlija utml. Personīgi es vienīgo savu tīro luksusa pirkumu izdarīju tieši Cyber Monday. 
Bet, lai kā tur nebūtu Boxing day priekš Kanādas ir Lielā Diena. Aktivitāte ir graujoša. Daudzi veikali uz brīdi sāk strādāt 24h diennaktī utml. Nu un darbā mēs praktiski uzkārāmies jo tas viss sakrita ar sniega vētru Monreālā...

Bet tas viss ir sūds. Jo stāsts nav par krekliem iepirkšanos, bet par sirdsapziņām Ziemassvētku vakariņām. Konceptuāli tas pats, kas pie mums, piestumt māgu. Kartupeļi, gaļas, salāti, kūkas... Atkārtot!
Nu gaļa parasti ne karbonāde vai kotlete, bet gan tītars, rosola nav, bet ir ābolu/ķirbju kūka. Kopumā ļoti latviska pārēšanās sajūta no tā visa.
Politiskā diskusija pie galda. Maz dzeršanas un nekāda ziemassvētkuma. Ibo nekādas tradicionālās izdarības ar pantiņiem, nekādu sveču/eglīšu utml. 
Nebiju nekur kur bija bērni, tad varbūt tas viss ir savādāk, bet tā kopā sajūta - obligātās vakariņas. Bet par to jau rakstīju iepriekš...

Kanādas neatkarības diena vai Pateicības diena šķita daudz plašāk un izjustāk atzīmētas dienas. Te gan ir vēl politkorektuma faktors, es novēroju visai aktīvu diskusiju ap šo tematu. Piemēram, eglīte ir Christmas tree vai Holiday tree? Jo, redz, musulmaņiem un hinduistiem Christmas nesanāk, Holiday gan sanāk. Vai, piemēram, nevar dziedāt klasiskās Ziemassvētku dziesmas jo tad tā ir vienas reliģijas celšana pāri citām. Ko darīt? Vārdus vajag mainīt! Ad absurdum. 
No otras puses, domāju, ka nemaz tik daudz laika upe savus ūdeņus neaizplūdinās, kā arī Latvijā tas būs aktuāls jautājums. 
Starp citu šis jautājums ir aktuāls ne tikai Kanādijā, bet arī Meksikānijā. Vai drīzāk otrādi - visa diskusija sākās Meksikānijā un tad pārmetās uz Kanādiju.

Un starp citu, man, kā Post Padomijas pārstāvim tas bija fundamentāls trieciens - Jaunais gads vispār nekotējas. Kaut kādu pirotehniku kaut kas pašāva, bet ne tuvu ne tik organizēti un masveidīgi kā ierasts, pat krīzes gados Latvijā. Pfff. sisīši.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru