Atruna! Garš un garlaicīgs ieraksts, kurš neko jaunu par Kanādu nepastāstīs. Korporatīvās ikdienas un personīgā sašutuma atspoguļojums virtuves klaču līmenī. Intelektuālo pastāstu, filosofisko atziņu, dabas aprakstu un pornogrāfisko sižetu cienītājiem ieteicams apdomāt labi, vai ir vērts tērēt laiku lasot.
Pirms darba Kanādā nekad nebija nācies strādāt ne lielā, ne mazā korporācijā, nedz arī vispār kādā uzņēmumā ko varētu nosaukt par "lielu", par valsts uzņēmumiem nerunājot. Tāpat neesmu bijis iesaistīts kādos tiesu darbos, komplicētās īpašumu lietās, licenču/atļauju saņemšanā un tamlīdzīgi. Līdz ar ko nebija sanācis izbaudīt visu to, ko dēvē par "birokrātiju".
Tagad esmu ierijis pamatīgi to visu neizprotamo hierahijas shēmu, kad nav skaidrs, kurš par ko ir atbildīgs, kad dažādi departamenti dublējas pienākumos, kad nonākot kādā nebūt apputējušā instrukcijā neaprakstītā situācijā viss lielais aparāts vienkārši apstājas.
Kapitālistiskajā sistēmā tiek uzskatīts, ka valstij piederoši uzņēmumi strādā neefektīvi, tos vajag privatizēt jo privātā uzņēmumā vienmēr sekos līdzi tam, lai viss tiktu darīts maksimāli efektīvi. Godīgi pateikšu, man brīžiem ir grūti iedomāties kur vēl neefektīvāk var darīt visu to, ko es redzu notiekam tajā sfērā kur strādāju. Pie kam, runa nav par to uzņēmumu kurā strādāju konkrēti es. Runa ir arī par to pašu BMW un Avis. Jeb precīzāk šo firmu gadījumā es varu runāt par darba metodēm un vienas konkrētas uzņēmuma daļas darba stilu, kamēr sava uzņēmuma gadījumā varu runāt gan par to, gan ar arī iekšējo lietu norisi.
Viena lieta ir katastrofālā neelastība un nespēja pielāgoties situācijām. Divi konkrēti piemēri, lai būtu uzskates materiāls.
BMW, kā visi ražotāji savām pašgājējkarietēm nodrošina garantiju. Šīs garantijas ietvaros (un izmantojot tādu kā abonentprogrammu arī pēc garantijas beigām) tiek nodrošināta Roadside Assistance, jeb Palīdzība uz Ceļa. Viss kā pie cilvēkiem - ja beidzās benzīns tad mazliet aizvedīsiem, lai var tikt līdz tuvākajai DUS, ja caura riepa tad nomainīsim utml, bet ja vajag - aizvilksim līdz tuvākajam dīlerim, vienalga cik tālu tas ir. Mans personīgais rekords - 1509 kilometri. Vairākas reizes ir bijis ap 1000. Tik tālu jauki un skaisti. Tikai - jūs iedomājaties cik maksā aizvilkt auto 1500 kilometrus Kanādijā? Atkarībā no apstākļiem no 1200 līdz 2000 latiem.
Bet citur nedrīkst, pat ja ir jānomaina kaut kāda caurulīte vai sensors, kas maksās varbūt 100 dolārus un tikpat par darbu. Nu, klients, protams, var uz savu galvu kaut ko organizēt, bet tad riskē zaudēt garantiju... Pie tam ir vēl tādas nianses - ja auto noplīst tālāk kā 80 kilometrus no īpašnieka mājām, tad viņam vēl kompensē uzturēšanos viesnīcā, auto īri utml, līdz 800 dolāriem. Bet aizvilkt pie blakus esošā Chrysler dīlera, kurš ar prieku nopelnītu 200 dolārus un vienkārši sakot "sametinātu izpūtēju" nedrīkst.
Bet tas auto ir vēl arī jādabū atpakaļ, kas ir tēriņi īpašniekam, jo Kanādijā, redz, BMW atcēla tā saucamo Reunion, t.i., auto atgādi atpakaļ īpašniekam, ja dīleris ir tālāk par 80 kilometriem. Meksikā, starp citu, tas joprojām ir spēkā. Kāpēc atcēla? Tāpēc, ka priekš BMW tas pārāk dārgi izmaksā.
Nu, ok. Tad izskaidrojiet man lūdzu šo - BMW ražo ne tikai auto, bet arī motociklus un es strādāju arī arī motociklu programmu un motocikliem Reunion nav atcelts.
Reāla situācija, klientam nosprāga motocikls, jāvelk, rekur
maršruts (ja uzspiedīsi uz kartes, redzēsi kilometrāžu un precīzu ceļu). Jāvelk šitāds te
verķis, aizvilkšana turp + pēc laiciņa atvilkt apakaļ (atkārtošos, to apmaksā BMW) izmaksā ap 3000 latiem. Jautājums, cik vispār maksā tas mocis? Kanādā ap 6 - 7000 tūkstošiem, atkarībā no komplektācijas, ibo ir runa par lētāko modeli no visiem.
Kur loģika? Tur, ka par to visu samaksās tie, kas pirks orģinālās detaļas ar 500% uzcenojumu korumpētās dīleru remotdarbnīcās, kur tā vietā, lai godīgi nomainītu skrūvīti liks mainīt visu bloku.
Nu labi, ja pērc buržuju auto, tad rēķinies arī ka slauks kā lohu. Un ir taču tā homo sapisienu daļa, kas ar to (cik naudas spēj iztērēt kaut kādai xy$%^&) dižojas.
Bet kā jums tāda situācija: zvana man no Meksikas ar tekstu "mums te viens Avis klients zvana, viņam kaut kas ar auto, savā datubāzē nevaram atrast, tātad jūsējais, saņemat" un pāradresē zvanu. Nu nevar atrast, tad tiešām, visdrīzāk mūsējais (t.i. Kanādijietis). Runāju ar klientu, šis dod savu auto numuru, bet tas numurs kaut kāds ne tāds, ne reizi tādu neesmu sastapis, sākas ar nepareizu ciparu. Un arī mūsu datubāzēs neatrodas. Nu, es profesionāls būdams (employee of the quarter, jopt) saku, labi, sūds ar numuru, saki kur esi domāsim tāpat ko darīt.
Čalis ar savu auto, izrādās, ir nosprādzis iebraucot Kanādijā no Meksikas. Burtiski, muitas zonā, kur kravas pārbauda uz kontrabandu un kur iekšā tikt vispār nereāli, ne no Kanādas puses, ne no Meksikas puses. Ups...
Jūtu, ka nē, bez ieraksta datubāzē cauri neies. Prasu kur noīrējis auto - Bostonā. Zvanu Bostonas reģiona menedžerim informēt par situāciju, ibo tehniski auto ir viņa jurisdikcijā. Menedžeris palīdzēt gatavs, savā datubāzē auto neatrod, prasa kur tieši īrēts auto - es pasaku precīzu nomas centru. Viņš tipa piezvanīs uz turieni, lai es pārzvanot. Pārzvanu. Šis - nē tur neviens par tādu klientu un tādu auto neko nav dzirdējis. WTF! Labi, es viņam prasu, lai dod numuru, pats zvanīšu. Šis dod numuru, es zvanu, tur man saka - ajajā, bija, bija tāds auto. Tik tas komerctransports, tipa kravasmašīna, viņiem pašiem savs ceļu palīdzības dienests, rekur numurs. Es laimīgs kā cūka sūdos - redz cik viss vienkārši. Zvanu klientam ar tekstu, ka rekur pareizais numurs kur tev zvanīt. Saucu numuru, bet klients tā kautrīgi saka, ka esot tur jau 3x zvanījis, šie nevarot viņam palīdzēt.
Nu, labi, pats piezvanīšu tiem nēģeriem, kas par desām, kāpēc klients netiek apkalpots! Es piezvanu, tur man saka tā - mēs esam Meksikas kravas transporta palīdzības dienests, Kanādijā darboties mums ir aizliegts, bet te rekur ir Kanādijas ceļu dienesta numurs, piezvani tur. Iedod kaut kādu numuru, šoreiz nolēmu pats uzreiz zvanīt, zvanu un piezvanu uz... savu zvanu centru, kur pats sēžu. BĻĀĀĀĀĀ!@!!!! Un es pilnīgi noteikti zinu, ka mēs ar kravas auto nestrādājam.
Nu, labi, employee of the quarter tomēr, nevar tak tā. Nolēmu tai lietai pieiet otrādi. Atkal zvanu klientam, lai apdomātu scenārijus. Tikām tik tālu, ka robežsargi apsolījās no Kanādijas puses ielaist iekšā servisa auto. Ideāli, tālākais plāns man jau skaidrs. Zvanu uz Toronto centrālo štābu, skaidroju situāciju, šie man saka jā, no problemo, tik daudz cik viņu no turienes ārā dabūt un citu auto iedot, lai kravu līdz galam dabūtu noorganizēsim, tu tik mums viņa reģistrācijas numuru iedod. Es dodu, šie - a zin, mēs neko nevaram atrast ar to numuru. Es skaidroju, kravas auto, viņiem cita datubāze, rekur, Meksikānijā ir cilvēki, kas par to zina, varat piezvanīt un tikt skaidrībā. Šie nu tā, nu šitā, labi, dod numuru, karājies uz līnijas, zvanīsim uz Meksikāniju. Es tātad karājos, karājos, kamēr tie Toronto uzzīmējas atpakaļ ar tekstu, sorry nē, palīdzēt nevaram, tas ir Bostonas kompetencē. Es piezvanu Bostonai vēlreiz, Bostona - nē, neko nezinu, datubāzē nav, un pat ja būtu es nevaru sūtīt servisa auto pāri robežai - juridiski ierobežojumi.
Nu, viss...
Man praktiski ir visas tehniskās un finansiālās iespējas piesūtīt pilnu robežpunktu ar servisa auto (es nepārspīlēju - reāli ir visa pieeja sistēmai un līdzekļiem, lai varētu autorizēt un apmaksāt kaut piecdesmit ekipāžas vienlaicīgi uz turieni un nevienam pat prātā neienāks paprasīt kaut ko), bet nav partneru akcepta, jeb gluži vienkārši personas vārda, kuru es varētu pasludināt par atbildīgo, ibo pats īsti nevēlos (īpaši strādājot par minimālo algu) uzņemties atbildību par evakuācijas darbībām muitas teritorijā. Manā zvanu centrā visi, kas augstāki par mani arī atsakās.
Lūk situācija, kurai neviens korporatīvais rakstvedis nav uzrakstījis instrukciju un tādēļ tie, kas var reāli kaut ko izdarīt (es) neko nevar izdarīt, jo tie kas var uzņemties lēmumu (Toronto un Bostona) nevar uzņemties pieņemt lēmumu, tāpēc ka... nav pat īsti skaidrs kāpēc.
Beidzās tas viss ar to, ka vēlreiz zvanīju uz Toronto. Tur man atkal to pašu dziesmu dzied - mēs jau neko, mēs labprāt palīdzētu, bet mums viņš datubāzē nav, ja datubāzē nav, neko nevaram. Un es viņu saprotu, jo man ir tieši tas pats. Bet jutu, ka tas ir vājākais punkts, tik ilgi dūču viņiem ausīs, kamēr, lai tiktu vaļā no manis sameklēja vietējo Fleet Director, kurš to visu noklausījās un piekrita autorizēt pasākumu. Minūtes laikā. Ho hoo!
Tagad zvanu atpakaļ klientam ar šo prieka vēsti un palieku bez valodas. Robežsargi izvilkuši paši savu auto, iedos piepīpēt klienta auto, moš tur ar akumulatoru kaut kas. Un tak sāk strādāt tas auto... Bomba vienkārši. Un patiesībā labi ka tā, jo kas to zin, kas būtu, ja būtu.
P.S. Kas tas par kravas transportu tādu? Šoferis vārdā Muhameds, kompānija "Islamic book store". Sauciet mani par aizspriedumainu veci, bet tas bija viens no iemesliem, kāpēc neriskēju pats uz savu galvu izveikt kādus manevrus, LOL.