piektdiena, 2013. gada 22. februāris

Pēdējais ieraksts

Pateicos liktenim, dieviem, radiem, draugiem, paziņām un vienkārši cilvēkiem, kas ļāva man iegūt šo pieredzi un izdzīvot šo piedzīvojumu, bet bisvairāk pateicos savai sievai, Laurai. Bez viņas atbalsta un sapratnes... nu... nekā nebūtu.

Kā pēdējos vārdus vēlos teikt lūk ko:
Ir tikai viens bauslis - dari otram tā, kā vēlies, lai dara tev.
Ir tikai viens veids - dari pēc labākās sirdsapziņas.
Ir tikai viens princips - saglabā stāju.
Un vienmēr atceries - laiks nekad nestāv uz vietas.

Gabaliņi ar ASV piegaršu

Kafija Ziemeļmeksikā ir ūdeņaina. Pirmo reizi mūžā gribas lietot apzīmējumu "samazgas". Tik tiešām - dzerot ir sajūta, ka tas, kas ir ieliets ir izskalotas kafijas mucas skalošanas rezultāts. Kas, principā, izskaidro to, kāpēc kafija tiek patērēta tik daudz - kā regularitātes, tā tilpumu ziņā. Pieņemu, ka absolūtās vienībās (patērētās kafijas pupiņas) atšķirība, salīdzinot ar Eiropu nav būtiska. 
Tim Hortons tā ir piedegusi, cik saprotu vienmēr. Protams, jādomā, ka neba nu kafija ir patiešām piedegusi, drīzāk pupiņas ir pārgrauzdētas, bet ja tā ir viņu "firmas zīme", tad tik pat labi var ievilkt brūno strīpu apakšbiksēs un uzdod arī to par firmas zīmi.
ASV (varu spriest tikai par Sietlu) situācija paliek labāka, mazliet. Un precīzāk - Starbucks kafija (kas ir radies tieši šajā pilsētā) ir salīdzinoši dzerama.

ASV praktiski viss ir lētāks kā Kanādā. Sākot ar degvielu, beidzot ar pārtiku veikalā un elektroniku. Tā nu tas ir. Algas (lejasgalā) arī gan ir zemākas. No otras puses - nekādas valsts nodrošinātas medicīnas.

Iebraucot ASV biju sagatavojies izkratīšanai. Vīlos. Tik vien kā paprasīja, kāda velna pēc nelidoju ar lidmašīnu un izsniedza rēķinu par 6$ - iebraukšanas nodeva kaut kāda. Lūk post 911 paranoidālās drošības valsts...

Sietla palika atmiņā ar trim lietām. Pirmkārt, tā, kā izrādās ir dikti nelīdzena.
 


Otrkārt - tik daudz maruānas smacenieka tikai Amsterdamā biju saodis. Nu viņiem tagad legalizēts un tā, bet tomēr.

Skvēriņā ap šito čali kūpēja kā traki.
Un trešā. acīmredzot radusies pēc tam, kad ir izveiktas uzpīpēšanas akts... ir šāda:

Post avenue gals, kur tā satiekas ar Pike place street ir nolīmēts ar košļenēm. Fui pē kaka.

Pa vidu, melnā, pa kreisi no sarkanās, pa labi no zilās, tieši zem zaļās - manējā.
Ak jā, ceturtā lieta - Sietlā ir trolejbusi! Pie kam, tik ļoti "pareizas" formas un izskata...


ASV vilcieni ir divstāvīgi un brauc ātrāk kā Kanādijā. 

Un tur ir daudz bomžu...

otrdiena, 2013. gada 12. februāris

Par lietām kuras atstāšu Kanādā

Lieko svaru. 25 kg. Tā ir terapeitiska vērtība padzīvot kultūrā, kas rotē ap patēriņu un visām no tā izrietošajām sekām, pie kam tas atvasinās arī uz "lieko svaru" sadzīvē. Ja kādam šķiet, ka ES vai Zviedrijas bankas ir ļaunuma kvadrātsakne, tad atklāšu - pat "trekno gadu" plaukumā nebija tāda informatīvā spiediena pirkt preces kredītā kādu es piedzīvoju Kanādā. Pie kam, atšķirībā no Latvijas, kur tomēr runa bija par (it kā) noderīgām lietām - mājoklis, auto, kāds dators, Kanādā uz katriem svētkiem ir reklāmas iegādāties briljantus kredītā, jo sieva šogad negrib neko "lielu"... Un parunā nu par lēkšanu augstāk par savu dirsu.
Kā, varbūt nomanījāt, sanāca tā, ka nācās izvākties no savas īrētās dzīvesvietas un padzīvot pie vietējiem. Pie  True kanādiešiem. Un sanāca parunāt ar daudziem vietējiem cilvēkiem un apskatīt bildīti arī no aizmugures. Un skat, kas atklājās - Kanāda lieliski prot izmantot PR. Tāda sajūta man bija jau radusies, taču nebiju sapratis kādā mērā tas tā ir. Domājat Kanādā neatsavina mājas veciem cilvēkiem, kas nespēj nomaksāt kredītu? Wrong! Domājat Kanādā ar labu izglītību varat garantēt sev labu darbu? Wrong again!
No otras puses, esmu arī sapratis, ka ir daudzi kuriem svarīgākais ir nesaspringt, nepārpūlēties, neapgrūtināt sevi ar domāšanu un nodot visu lēmumu pieņemšanu citu rokās. Un tādiem cilvēkiem Kanāda ir ļoti piemērota vieta. Viss ir ētri, sociālā sistēma strādā (pagaidām), minimālā alga tāda, par kuru Latvijā var tikai sapņot. Nav jāuzņemas nekāda atbildība - tiec kādā korporatīvā tipa uzņēmumā un viss. Kreisē tik.
Savukārt tiem, kas ir gatavi pacīnīties būs vienalga Kanāda vai Latvija. Šķiet, ka Latvijā būs pat vieglāk.
Un tas iemesls ir tas, ka Latvija vēl nav sabojāta. Korporatīvais buļļu sūds, kad sirdsapziņu aizvieto tiesas lēmums vēl nav izplatījies tādā mērā kā otrpus Atlantijas okeānam.
Patiesībā grūti rakstīt, jo no vienas puses Kanāda ir bijusi ļoti laipna pret mani un viss ir bijis lieliski, no otras puses, sūds ar visu toleranci, bet nenovēlu Latvijai jelkad kļūt par tādu zemi kāda ir Kanāda šobrīd. Tas nav attīstības ceļš, tas ir evolūcijas strupceļš.
Un pie tā es arī palikšu.

sestdiena, 2013. gada 9. februāris

Par lietām ko paņemšu sev līdzi

Aizdomājos, ko no redzētā ir vērts un/vai es gribētu integrēt savā dzīvē un līdz ar to sabiedrībā. Sākumā šķita, ka te nav nekā TĀDA tik ļoti īpaša, bet laikam ritot pieķēru sevi pie domas, ka ir gan. Šajā brīdī riskējot izsaukt nievas no "īsteno latvijiešu" puses atkārtošu to, ko esmu dzirdējis no citu tautību pārstāvjiem Latvijā un kas man ir šķitis kā aplamības - latvieši ir nacisti un ksenofobi. 
Protams, tas nav vienīgais, kā es varu aprakstīt pats sevi un savu tautu atskatoties. Tomēr šī nacionālistiskā dzīsla ir tik ļoti dziļi ieaugusi sabiedrībā, ka ir kļuvusi par vienu no identitāti veidojošiem pamatfaktoriem. Pie kam, nav runa par iziešanu ielās ar karogiem un aktīvu "cīņu" pret citādajiem vienalga pēc kādām pazīmēm - reliģiskajām, etniskajām, dzīves veida utt utjpr. Faktiski iziešana ielās ir godīgāka - šādi indivīds publisko savu attieksmi un pārliecību, viņš neslēpjas. Runa ir par sadzīves līmeni. Par tā saucamajām "virtuves sarunām". 
Traģiskais ir tas, ka nav tās apziņas kur sākas šis nacisms un ksenofobisms. Protams, ir daudz un dažādi vēsturiski iemesli, kuri it kā "attaisno" tādu vai citādu attieksmi pret kaut ko. Un mums (es šeit, pirmkārt, runāju par sevi personīgi) šķiet, ka ja ir bijusi tā vai cita traģēdija pagātnē, tad tas kaut kādā mērā dod, nē, priviliģē būt neaizskaramiem savā pārliecībā, ka "viņi" ir sliktie un tālāk nav nepieciešama nekādi attaisnojumi vai argumentācija.
Bet ar attaisnojumiem ir tā - attaisnojums ir kā pakaļas caurums, katram tāds ir... Un līdzīgi kā pakaļas caurums, attaisnojums ir tā sprauga mūsu apziņā, kas ļauj mums izgāzt uz āru to, ko paši nevēlamies paturēt sev un saņemot ko tamlīdzīgu no citiem esam dikti apvainojušies.  
Būšana Kanādā ir ļāvusi man saprast (var jau būt, ka tā ir tikai mana ilūzija, ka kaut ko saprotu) atšķirību starp patriotismu un nacionālismu. Starp strādāšanu visiem kopā, lai tā zeme, kuru saucam par savu būtu laimīgā zeme visiem, kurus vēstures untumi, liktenis, karma vai dievi tur ir atveduši, un nevis, lai tā būtu laimīga tikai izredzētajiem, kuriem kā Orvela cūkām iluzoru iemeslu dēļ ir vairāk tiesību kā pārējiem un visi pārējie ir nekas vairāk kā balasts, kā mēslu čupa uz kuras pakāpties, lai paša balss skanētu tālāk.
Protams, ne viss ir tik slikti, kā varētu būt. Pasaulē ir daudz, daudz vairāk vietu, kur ir daudz skumjāk. Bet atkal jau - latvijietis kārtīgais teiks: "Bet kāpēc gan ir jāsalīdzina ar tām vietām, kur ir sliktāk? Es salīdzināšu ar to, kur ir labāk!" un tā viņš darīs, sajūsminoties par svešu zemju labklājību un pieverot aci uz šo pašu zemju smago vēsturisko pieredzi, lai sasniegtu to labklājību. Pieverot acis uz to KĀPĒC šīs zemes ir labklājīgas. Nebūt ne visur nafta vai citi resursi ir tas iemesls, kāpēc dzīve šķiet tik rožaina. Faktiski, lielākoties petrodolāri un zelta graši nonāk šauras grupas rokās un pārējie iztiek ar kripatām.
Bet protams, mācīt ir viegli. A pac ko? 
Šķiet tas bija Konfūcijs, kurš teica: "Pirms ieviest kārtību valstī, ievies kārtību savā pilsētā. Pirms ieviest kārtību savā pilsētā, ievies kārtību savā ģimenē. Pirms ieviest kārtību savā ģimenē, ievies kārtību pats sevī."
Pats mazākais ko šis ceļojums, šī lieliskā dzīves pieredze ir devusi man, ir bijis skatījums pašam uz sevi. Ceru, ka izdarītie secinājumi būs paliekoši.

otrdiena, 2013. gada 5. februāris

Pēdējās dienas Winnipegā

Jau pavisam drīz, pēc pāris dienām pametīšu Winnipegu, lai dotos ilgā ceļā uz Siettlu un no tās uz mājām. Tas un vēl ari fakts, ka esmu nomainījis dzīvesvietu (istabas izīrētājs nebija pretīmnākošs, līdz ar ko nācās izvākties 31. janvārī) ir par iemeslu tam, ka tikpat kā neesmu internetā un nav iespēju kaut ko ierakstīt te. Bet nekas, runā, ka vilcienā būšot internets!