Uz Kanādu, doooooo! Otro lielāko valsti (9,984,670 km2) ņemot vērā visu teritoriju uz šīs planētas, jā, jā pat lielāku kā Meksika un Ķīna (btw, Ķīna ir 3šā lielākā valsts). Interesanti, ka rēķinot tikai ūdens platību (891,163 km2), Kanādai ir lielākās ūdens teritorijas - lielākas kā Krievijai. Salīdzinoši - Kanāda ir nieka 155 reizes lielāka kā Latvija un veselas 2 reizes lielāka kā ES. Vieni paši Kanādas ūdeņi ir aizņem 14 reizes lielāku platību kā Latvija, jeb apmēram tikpat cik Venecuēla un Venecuēla ir 33 lielākā valsts pasaulē.
Uz šī zemes pleķīša dzīvo ~34 miljoni ļautiņu (par 4 miljoniem mazāk kā Polijā, LOL), kas iedzīvotāju blīvuma ziņā teorētiski ierindo Kanādu tajā pašā kategorijā kā Islande un Austrālija, t.i., nedaudz vairāk kā 3 iedzīvotāji uz km2, savukārt praktiski ir tā, ka 90% Kanādas iedzīvotāju mitinās 250 km platā joslā pie Meksikas robežas, kas nozīmē blīvums Kanādas ekonomiski aktīvajā zonā ir tuvāks Somijai, ar jau diez kas nav, taču tas nozīmē, ka 500 un vairāk kilometru attālumā no Meksikas iedzīvotāju blīvums liek Mongolijai justies kā ņudzošam tirgus laukumam. Pie kam, absolūtais vairums arī šajā 250km platajā joslā dzīvo pilsētās, kuras bieži vien ir patālu viena no otras. Braucu ar vilcienu no Toronto uz Winnipegu, t.i., no vienas provinces galvaspilsētas uz blakus esošās provinces galvaspilsētu, pasākums aizņēma 34 stundas, 2200 kilomterus un pa ceļam bija apmēram 5-6 Gulbenes izmēra pilsēteles. Telefonam zonas, izņemot šīs pilsētas, nebija principā.
Starp citu Zemes vidējais blīvums IESKAITOT okeānus ir 14 ļautiņi uz km2, neskaitot ūdeņus veseli 47 uz km2.
Kanāda ir federāla valsts, kas sastāv no 10 provincēm un 3 ziemeļu teritorijām. Esmu ieperinājies Manitobā - man dikti patīk šis īpašvārds - vienā no 3 prēriju provincēm. Un konkrēti - Winipegā, vienā no 9 (no shit!!!) pilsētām (city) provincē, kas ir arī provinces galvaspilsēta.
Jāpaskaidro viena lieta - ziemeļamerikā un vispār angliski runājošajās valstīs ir jēdzieni city un town. Tipiski city ir lielāka, bet town ir mazāka, lai arī ir gadījumi, kad daža laba town it lielāka kā city (reti un nedaudz, bet tomēr). Tā principiālā atšķirība ir tajā, ka city ir apzīvota vieta ar savu varas orgānu, kamēr town ir apdzīvota vieta, kas pakļaujas citas apdzīvotās vietas varas orgānam. Latvijā šie termini ir "Republikas pilsēta" un "Novada pilsēta", bet varas nodalījums nav tik strikts kā Kanādā. Btw arī Latvijā ir tikai 9 city.
Statistiski tas izskatās sekojoši: visā Manitobā dzīvo 1.2 miljoni, Winnipegā dzīvo 670 tūkstoši, kopā ar piepilsētām 730 tūkstoši. Nākamajā lielākajā pilsētā (Brandon) dzīvo 46 tūkstoši. Savukārt nākamajā lielākajā (Steinbach) dzīvo 12 tūkstoši un tādas pilsētas virs 10 tūkstošiem ir vēl... 3. 20 lielākajā apdzīvotajā vietā Manitobā (Carman) dzīvo 3027 cilvēki. Salīdzinājuma Salaspilī dzīvo 21 tūkstotis cilvēku un 20tā apdzīvotākā vieta Latvijā ir Krāslava ar 10 tūkstošiem cilvēku.
Tik tālu jau būtu ok - nu, ir tur mazliet mazāk cilvēku, nu, 2trešdaļas dzīvo vienā pilsētā, nu, gandrīz kā Latvijā. Nianse - Manitoba ir 10 reizes lielāka kā Latvija (649,950 km2 - tikpat liela kā Afganistāna un 2x lielāka kā Norvēģija) un iedzīvotāju blīvums ir vēl zemāks kā pārējā Kanādā - 2.2 ļautiņi uz km2. Tas ir mazliet vairāk kā Rietumsahārā.
Manitoba tulkojumā no Ojibwa valodas nozīmē "Šauruma gars", kas ir atsauce uz šaurumu Manitobas ezerā.
Franciski šeit nerunā :cD. Vēl ne reizi neesmu dzirdējis pat vienu vārdu šajā vemšanai brīnišķi piemērotajā valodā.
Izcelsme pamatā eiropeiska - angļu, vācu un skotu izcelsmes iedzīvotāji veido ap 20% katra grupa. Mazliet mazāk ir ukraiņu izcelsmes - 15%, īri, francūži ir ap 14%, vēl 10% in Indiāņi (btw, šeit jamos dēvē par "First nations" politkorektuma kalngals), poļi ap 8%, islandieši 5%, krievi 4%. Un tagad saskaitam tos % kopā un iegūstam OMG WTF??? Jāņem vērā, ka daudziem cilvēkiem (patiesībā, cik saprotu absolūtajam vairākumam) ir vairāku nacionalitāšu asinis.
Indusu (tipa pakistāņi/indieši) te ir maz, (tie jāmeklē vairāk uz austrumiem - Ontario). Ir pa kādam aziātam, bet tie, savukārt, vairāk uz rietumiem jāmeklē (Britu Kolumbija). Muhamedu ir ļoti, ļoti maz. Nēģeru tikpat kā nav, viņu vietā par narkodīleriem un low bob gangsteriem piestrādā indiāņi. Kopumā ņemot, aina uz ielas ir baltādaina. Kaut kur austrumvācijas līmenī es teiktu.
Turpinājumā būs jau sīkāk par manu mīļoto pilsētu Winnipegu un ielu, un māju, un istabu, un, nē par gultu gan nebūs.
Runājot par bagetēm.. Es patiesi izbrīnijos par Kvebekas jauno likumu. Srsly? Kanādā?
AtbildētDzēstŠe ku, links..
http://montreal.mediacoop.ca/blog/bernans/10947
Šitas liels temats šobrīd Kanādā. Te lieta tāda, ka pie valdīšanas ir tikuši konservatīvie (šobrīd gadu) un ir vairākas jomas kurās notiek skrūvīšu piegriešana. Paaugstināti cietumsodi par dažādiem pārkāpumiem, idejas par privatizētiem cietumiem, obligātie cietumsodi par pārkāpumiem, kuriem līdz šim tie tika piemēroti izņēmuma kārtā utml. Jā, izskatās skumji, tādā ziņā, no otras puses, tā studentu cīņas būšana ir bišķi tāda pārspīlēta. Ibo to studentu protestu aizsegā arī valdalē un demolē. Bet, katrā ziņā, kopējā tendence vairāk piestāvētu Meksikai vai Urlijai.
DzēstInteresants raksts! Aizdomīgi par tiem īslandiešiem, pašu valstī viņi tik 300 000, bet Manitobā veseli 60 000. Ko viņi tur tā masveidā pazaudēja?
AtbildētDzēst19. gs otrajā pusē Islandieši masveidā izceļoja uz Ziemeļameriku, dibinot savu koloniju New Iceland, Manitobā. Vēl šobrīd kilometrus 100 uz ziemeļiem no Winnipegas ir pilsēta Gimli, kur vairākums ir islandieši. http://www.gimli.ca/ Iemesli izceļošanai vairāki - bads, Islandes pārapdzīvotība (jāsaprot, ka, lai arī Islande ir liela, vietu kur dzīvot ir maz. Iespējas audzēt savu pārtiku ļoti ierobežotas un dārgas) un vulkānu izvirdumi. 19. gs notika vairāki ļoti spēcīgi izvirdumi, kas ar lavu nopludināja būtiskas teritorijas, kas tika izmantotas lauksaimniecībai un lopkopībai.
DzēstNesaprotu, kāpēc USu sauc par Meksiku?
AtbildētDzēstTā tāda ūbersmalka ironija. Kas saprot, saprot, kas nesaprot, nu... ne visi joki ir visiem ļaužiem domāti.
Dzēst